Thermacell – nauka na froncie walki z komarami

Sposoby na komary i analiza ich skuteczności.
26 marca 2017
Jaki jest najlepszy sposób na komary?
24 kwietnia 2017
thermacell - skuteczny sposób na komary od Calidus

thermacell - skuteczny sposób na komary od Calidus

Komary od zawsze były i są problemem, który dręczy zarówno przeciętnego Kowalskiego jak i naukowców. Komary w wielu zakątkach globu to również roznosiciele najgroźniejszych chorób. Dlatego też, wiele ośrodków badawczych skupiało i skupia swoją uwagę   na opracowaniu skutecznej metody, mającej na celu walkę z tymi małymi krwiopijcami. Prym w badaniach, jak w każdej dziedzinie, wiodło i wiedzie wojsko. Nie jest sekretem, że to właśnie potrzeby armii oraz wynalazki technologiczne, których beneficjentem w pierwszej kolejności jest wojsko,  pchają i będą pchały naukę i technologię do przodu. Nie inaczej jest na froncie walki z komarami.

Armia walczy z komarami

Pierwszym militarnym wynalazkiem służącym walce z komarami, który następnie trafił do świata cywilnego, jest powszechny dzisiaj DEET. Środek ten to „ciężka artyleria” w walce z insektami. Jest wiodącym i aktywnym składnikiem w wielu repelentach, jest skuteczny, ale jest również szkodliwy dla człowieka. Szczególnie dla dzieci do piątego roku życia. Od opracowania DEET w 1946 roku, na polu walki z komarami zmieniło się niewiele. Ten preparat jest masowo stosowany pod każdą szerokością geograficzną i trzeba mu przyznać, że jest skutecznym środkiem służącym eksterminacji moskitów. Jednak z biegiem lat i wzrostem poziomu świadomości, ludzie zaczęli poszukiwać czegoś mniej inwazyjnego, środka, który zarówno by chronił przed komarami ale był również neutralny dla ludzi.

Narodziny Thermacell – innowacje  na froncie walki z komarami

W takich okolicznościach, już w dwudziestym pierwszym wieku powstało urządzenie Thermacell. Naukowcy, obserwując naturę, poszukiwali czegoś, co będzie skutecznie odstraszać komary od personelu wojskowego. Pod lupę wzięto setki naturalnych rozwiązań, aż wreszcie dokonano przełomowego odkrycia. W wyniku obserwacji naukowcy doszli do wniosku, że komary wyjątkowo nie zbliżają się do chryzantem, mimo, że zapachy kwiatowe są im bardzo bliskie.

To spostrzeżenie pozwoliło badaczom przyjrzeć się bliżej tej roślinie. Następnym krokiem było wyodrębnienie substancji zawartej w chryzantemie, która tak skutecznie zniechęca komary do zbliżenia się do niej. W wyniku badań i obserwacji zsyntetyzowano d-aletrynę, syntetyczny odpowiednik związku chemicznego występującego w chryzantemach, który tak skutecznie odstrasza komary.

Od badań do testów – Thermacell sprawdza się w walce z najgorszymi komarami

Wiedząc już, czym komary odstraszać przystąpiono do projektowania oraz testów. Finalnie skonstruowano urządzenie składające się z trzech elementów. Thermacell to urządzenie główne oraz 2 elementy wymienne, którymi są mini butle z gazem butanem oraz wkłady nasączone syntetyczną d-aletryną. Thermacell działa na zasadzie podgrzewania, za pomocą gazu, wkładów nasączonych d-aletryną, która powolutku jest uwalniana. W wyniku tego, wokół urządzenia, na obszarze około 20m2 lub w promieniu 4,5 metra, tworzy się parasol ochronny przez który komary i wile innych gryzących kreatur nie może się przebić.  Moc urządzenia jest tak duża, że producent twierdzi, iż jego skuteczność wynosi prawie 98%. To sprawia, że Thermacell to jedyny skuteczny patent na komary.

Thermacell – test wojskowe potwierdzają jego skuteczność

Dotychczas test urządzenia, mając na myśli potrzeby wojska,  przeprowadzono w czterech krajach, w zróżnicowanych warunkach. Do testów przystąpiły ministerstwa obrony Kostaryki oraz Korei Południowej oraz ośrodki badawcze w Turcji oraz oczywiście USA. We wszystkich testach Thermacell osiągnął wynik skuteczności powyżej 96%, co chyba dobrze o nim świadczy. Czekamy na twoją opinię.


Notice: Trying to access array offset on value of type null in /var/www/thermacell.com.pl/wp-content/themes/betheme_new/includes/content-single.php on line 286
Karina